Dekarstwo

www.dachbud.pl

DACHBUD wiarygodna firma

DACHBUD bezpieczny dach nad głową

uczciwa praca

Zawsze z naciskiem na detale

PL EN DK DE
Dekarstwo

 

 

 zrób raz a DOBRZE ! galeria zdjęć na dole strony

 

 

 

 

 

 

 

Dachówka ceramiczna – tradycja, jakość, powszechność. W tych trzech słowach można określić ten rodzaj pokrycia dachów. Bo dachówka ceramiczna ma duży wybór, popularność oraz bogata paleta kolorów. Przekłada się to na zakup – ten rodzaj pokrycia wybierany jest najczęściej przez klientów, a docelowo idealnie nadaje się ona nie tylko na tradycyjne budynki mieszkalne, ale też na zaawansowane architektonicznie projekty. Montaż tego typu pokrycia jest stosunkowo prosty, a jego koszt nie jest mocno wygórowany. Zdarzają się głosy, że dachówka ceramiczna jest za ciężka. Jest to prawda, ale to zaleta, a nie wada. Ciężar to większa odporność na wiatr, stabilność i izolacja akustyczna. 

 

Dachówka betonowa – inaczej nazywa się ją cementową. Sam produkt wykonany jest z barwionej masy cementowej, która w dalszym etapie jest malowana farbą akrylową. Montaż dachówki betonowej wykonuje się w taki sam sposób jak dachówki ceramicznej. Co ciekawe, wizualnie są prawie identyczne, dlatego tylko fachowe oko jest w stanie odróżnić dachówkę betonową od ceramicznej. Są one mniej trwałe niż ceramiczne, ale z kolei są też mniej podatne na zabrudzenia. Ich powierzchnia jest fabrycznie malowana, co ogranicza rozwój mikroorganizmów i osadzanie się zanieczyszczeń oraz ułatwia ich samoczyszczenie pod wpływem deszczu.

 

Dachówka karpiówka kładziona w koronkę oraz w łuskę – to metoda kładzenia dachówki ceramicznej lub betonowej. Nazwa „karpiówka” to powszechne określenie związane z podobieństwem ułożonego pokrycia do łuski karpia. Samą dachówkę można układać na 2 sposoby -  w tak zwaną koronkę lub w łuskę. Pierwsza metoda polega na tym, że na każdej łacie układa się dwa rzędy dachówek,jedną nad drugą , dachówki w rzędach są przesunięte o połowę szerokości dachówki, rzędy z kolejnych łat zachodzą na siebie na 1/4 – 1/3 długości dachówki. Układanie „karpiówki” w łuskę polega na tym, że układa się jeden rząd dachówek (tylko łaty przy okapie i kalenicy mają zawieszone po dwa rzędy), dachówki zachodzą na rząd niższy na co najmniej 1/2 długości dachówki.

 

Blachodachówka – to pokrycie dachowe produkowane z wysokiej jakości rdzeni stalowych obustronnie powleczonych ocynkiem . Ogrinalne skandynawskie blachodachówki najwyższej jakości takich firm jak : Plannja,Lindab oraz Ruukki dodatkowo na górze zabezpieczone są warstwą antykorozyjną, farbą podkładową i powłoką organiczną : pur,plastisol oraz poliester. Od dołu zabezpiecza ją powłoka antykorozyjna, farba gruntująca i spodnia powłoka ochronna Jej grubość oscyluje między 0,4 mm, a 1,25 mm. Tak jak w przypadku innych pokryć dachowych, blachodachówkę wielkoformatową układa się na ruszcie z drewnianych  łat, lub małoformatowa pasmowa Regola firmy Plannja bezpośrednio do krokwi.Ten rodzaj  pokrycia dachowego jest średnio trwały – oscyluje w okolicy 40 – 50 lat. Do ich zalet należą: łatwa w utrzymaniu czystości, nie wymaga specjalnej konserwacji, duży wybór kolorów oraz szybki montaż.Wadą moga być zwiększone ryzyko uderzenia pioruna,oraz zwiększona hałaśliwość,przy ulewach

 

Gont papowy – inaczej nazywany jest gontem asfaltowym. To rodzaj pokrycia dachowego składający się z surowców bitumicznych oraz, z wierzchniej strony, gruboziarnistej posypki mineralnej. Ten rodzaj pokrycia ma wielorakie zastosowanie – nadaje się do domów jednorodzinnych, powierzchni przemysłowych oraz budynków wielorodzinnych. Gonty są lekkie, nie wymagają konserwacji, gwarantują szczelność oraz trwałość,wymagają jednak bardzo stabilnego i równego podłożą,najlepiej z płyt OSB.

 


 

Wstępne krycie dachu folią - membraną papową - bitumiczną

 

 

 

Pokrycie dachowe to wiele detali, które budują Twój sukces w postaci bezpiecznego dachu nad głową. Jednym z nich i najważniejszym jest wyłożenie dodatkowej warstwy,tak zwanego wstępnego krycia, która zabezpieczy wełnę mineralną przed wilgocią ze skroplin,powstających w skótek różnic tęperatury,tak zwane pocenie. Jeszcze niedawno popularna była folia dekarska - membrana dachowa , dziś coraz częściej wykorzystywana jest specjalna bitumiczna membrana papowa.Rekomendowaną przez "brać dekarską" membraną bitumiczną jest Izolmat Plan Optimax PV . Jej szczelność pod pokryciem dachowych szacuje się na 50 - 60 lat, masa 1 m2 to zaledwie 1000 gram , tańszym rozwiązaniem może być membrana bitumiczno - polimerowa z włókniną poliestrową Matizol W/PV - SBS o grubości 2,2 mm . Pamiętaj że prawidłowe ułożenie WK , wstępnego krycia to 1/3 sukcesu,a największej uwagi wymagają newralgiczne miejsca: kosz,lukarna,komin oraz okna dachowe i wszelkiego rodzaju przejścia i wyjścia dachowe,np.kominki wentylacyjne.Z pomocą przychodzą nam dziś specjalistyczne taśmy,jedno i dwustronnie klejące.Zaczyna sie też stosować taśmy piankowe,poliuretanowe pod kontrłaty,ich celem jest zminilizowanie podciekania skroplin pod łatę w miejscu ich mocowania.

 

Folia jest lepsza od papy ? – to produkt tańszy i lżejszy, przez co łatwiejszy w montażu i transporcie od producenta do hurtowni , z hurtowni na budowę , a tam na dach

 

 

Zdania są podzielone , my jednak preferujemy pełne deskowanie + membrana bitumiczna : (izoluje,wzmacnia konstrukcję oraz wycisza poddasze), dodatkowo membrana bitumiczna uszczenia przebicie gwozdzia wynikłe mocowaniem kontrłaty w krokiew.

 

 

 

Po zabezpieczeniu połaci membraną bitumiczną wstępnego krycia, możemy spać spokojnie. Woda, nawet jeśli by przedostała się przez pokrycie, szybko spłynie po jej powierzchni do rynien, a para, której uda się przekroczyć linię ocieplenia, wydostanie się przez folię i trafi do przestrzeni wentylacyjnej między nią a spodem pokrycia.

 


Wentylacja dachu

 

Wentylacja dachu umożliwia odprowadzanie nadmiaru wilgoci spod pokrycia dachowego. Doświadczeni dekarze wiedzą, że do zachowania odpowiedniej cyrkulacji powietrza konieczna jest następująca zasada: wpust powietrza musi wynosić minimum 250 cm2/m2.

 

Odpowiednio położona wentylacja wpływa na właściwe funkcjonowanie WK wstępnego krycia . Niewłaściwa wentylacja dachu może grozić zagrzybieniem drewna, a przez to osłabieniem więźby i skróceniem jes żywotności. 

 

Aby zapewnić skuteczną wentylację należy wykonać przestrzeń lub szczeliny wentylacyjne dla swobodnego przepływu powietrza od okapu do kalenicy. Należy również pamiętać o wentylacji na dachu – występuje ona w postaci kominków grawitacyjnych i elektrycznych, przeznaczonych do wyprowadzania na dach przewodów wentylacji pomieszczeń lub wentylacji instalacji sanitarnych.

 


Prosty dach mniejsze koszty

 

 

Planując budowę domu, lokalu lub innego pomieszczenia zawsze należy zacząć od kosztorysu i oszacowania naszych możliwości finansowych. Tym bardziej że przy wielu inwestycjach można zaoszczędzić koszty – tak jest chociażby w przypadku dachu. Prosty dach to jednocześnie mniejsze kosztyJak zaoszczędzić na dachu? Szukaj prostych rozwiązań. Mała liczba płaszczyzn, mniej połaci, kształt więźby, brak tzw. wolego oka,  czy elementy ozdobne to te punkty windują cenę, decydując się na tańsze rozwiązania, można niemałą sumę zachować w portfelu a estetycznie wykonany dach nie straci na walorach wizualnych.

 

 

 

 

DACHBUD Krzysztof Kurzac, ul.Nowy Rynek 7, 13 230 Lidzbark

tel. 48 604 168 373 ; skype:  dachbud

 

 Powered by: www.CDX.pl